Popularna meteorologija

Snijeg, najomiljenija i najomraženija oborina na svijetu

06.01.2022.

autor: Đurđica Marković

Za mnoge od nas snijeg znači radost, posebno raspoloženje i iščekivanje blagdana s kraja godine koje nekako volimo najviše. No, mnogo je i onih koji se na sam spomen snijega naježe od hladnoće. Za njih snijeg znači čišćenje pločnika i dvorišta te opasne i zaleđene ceste, pa se čudom čude svima nama koji ga već početkom studenog počinjemo priželjkivati.

Što je snijeg i kako nastaje?

Vrsta je to oborine koja pada iz nimbostratusa, altostratusa, stratusa, kumulonimbusa i stratokumulusa u hladnom dijelu godine. Pada u obliku pahulja ili sitnih kristalića. Snježni kristali nastaju kada se pothlađene kapljice vode smrznu na jezgri za zaleđivanje. Nakon smrzavanja, kapljice će u prezasićenom zraku nastaviti rasti. Kristalići leda rastu tako da se na njih lijepi vodena para. Budući da vodene pare u zraku ima sve manje, preostale kapljice isparavaju i opet se povećava količina vodene pare u zraku i kristali dalje rastu. Ako se promatra svaki kristalić posebno, uočava se da je pravilni šesterokut.

Veliki kristali zbog svoje težine počinju padati te se na svom putu kroz atmosferu sudaraju i lijepe za druge kristale i tako stvaraju nakupine koje se zovu pahulje.

Snijeg se zadržava na tlu dok se ne otopi ili ne sublimira. U hladnijim klimama snijeg se zadržava na tlu cijele zime, a na nekim dijelovima visokih planina snijeg se ne otapa niti ljeti. Ako je temperatura 5 °C ili više, snježni pokrivač se neće stvoriti.

Snijeg se mjeri u centimetrima na meteorološkim postajama. No, snijeg nema konstantnu gustoću. Novo napadali snijeg ima gustoću od 5 do 15 % gustoće vode. Snijeg koji kod nas donese ciklona sa Sredozemlja obično je mokar i ima veću gustoću od snijega koji je donesen strujom sa sjevera Europe koji je rahli i suh, takozvani pršić. Kada se stvori sloj snijega na tlu, pod vlastitom težinom će se zgusnuti do gustoće od otprilike 30 % vode. Veća gustoća se može postići samo topljenjem i ponovnim smrzavanjem. U proljeće je gustoća snježnog pokrivača oko 50% gustoće vode.

Utjecaj snijega na ljude

Snijeg utječe na gotovo svaki oblik ljudske djelatnosti, počevši od mogućnosti izlaska iz kuće i kretanja te aktivnosti na otvorenom, među kojima su skijanje i sanjkanje omiljeni mnogima. Tu su i povećani troškovi grijanja, no i opasnost od lomova prouzročenih padom na skliskim i zamrznutim pločnicima. Velike količine snijega mogu izazvati prometni kolaps, osobito u područjima u kojima snijeg nije uobičajena pojava, a svojom težinom snijeg može oštetiti, pa čak i uništiti, električnu infrastrukturu, zbog čega domaćinstva ostaju bez električne energije, a nerijetko i bez grijanja…  

Neki dijelovi Hrvatske rijetko vide snijeg, neki, iako rijetki, nisu ga nikad ni vidjeli. Uz obalu je još uvijek prava atrakcija. U Splitu, primjerice, pada jako rijetko, dok je u Rijeci nešto češći, osobito nošen burom, no stvaranje snježnog pokrivača je vrlo rijetko, a i tada tek kratkotrajno.

Kada se stvori snježni pokrivač, bitno je biti pripremljen, a svaka dobra priprema počinje informacijama o vremenskim prilikama. Informirajte se, stoga, o vremenu u svom kraju ili u kraju u koji putujete, ne dopustite da vas vrijeme iznenadi pa ostanete zatrpani kao “vlak u snijegu”.

Fotografije: pixabay.com

 

 

Najčitaniji u ovoj kategoriji

Tri marčane bure
26.02.2022.
Jesu li tri marčane bure bure mit ili stvarnost? Analiza meteoroloških podataka je dala jasan i nedvosmislen odgovor!
Pustinja Atacama
02.09.2021.
Najsuše mjesto na Zemlji s predjelima u kojima 400 godina nije pala kap kiše
Gdje je hladnije: na Sjevernom ili Južnom polu?
23.06.2022.
Sjeverni (Arktik) i Južni pol (Antarktika) najhladnija su mjesta na Zemlji. Međutim, koliko god ova područja izgledal...
Analiza superoluje koja je poharala sjeverozapadnu Hrvatsku
20.07.2023.
Nevrijeme koje je 19. srpnja 2023. godine protutnjalo sjeverozapadnom Hrvatskom primjerenije je Teksasu nego ovom dijelu...
Vjesnici proljeća
26.02.2022.
Javljaju se krajem, ponekad i tjedan ili dva prije kraja veljače, te najavljuju topao i sunčaniji dio godine

Najčitaniji drugih kategorija

Što je to HAARP?
11.07.2022.
HAARP je jedan od omiljenih pojmova teoretičara urota. Može li se njime utjecati na vremenske prilike? Ili se radi o s...
Rujan
01.09.2024.
Na početku smo klimatološke jeseni, saznajte kakve vremenske prilike karakteriziraju mjesec rujan
Ekranitis? Digitalni autizam? Koliko su ekrani krivi za to?
17.01.2023.
Zdrav razum nam govori da niti možemo, niti trebamo bježati od modernog doba, no trebaju li i djeca toliko biti izlož...
Listopad
01.10.2024.
Mjesec u kom temperature zraka počinju padati ispod srednjih godišnjih vrijednosti
Zašto su kućni ljubimci značajni u razvoju djece?
03.01.2023.
Treba li dijete odrastati uz kućnog ljubimca? Ili, možda, zašto je dobro imati kućnog ljubimca? Evo što o tome kaž...